Кабмін готовий відкласти підвищення ціни на газ

Кабмін готовий відкласти підвищення ціни на газУряд вирішив з квітня не переглядати ціну на газ для населення, і залишити її на нинішньому рівні ще на 2 місяці. За цей період Рада повинна прийняти закон про антикорупційне суді. Якщо остаточний варіант цього документа не викличе претензій МВФ, що поки малоймовірно, то уряду доведеться продовжити переговори про ціну газу. За інформацією Українських Новин, у Володимира Гройсмана можуть погодитися на підвищення ціни на 3% поквартально, але навряд чи на такий варіант піде МВФ. Якщо питання антикорупційного суду не вирішиться, то про МВФ до виборів можна буде забути. При такому розкладі у прем’єра з’являється можливість виконати і навіть перевиконати свої обіцянки, і знизити ціну на газ майже на 10%. Такий варіант вже готується в уряді.

Уряд України в найближчі дні дасть остаточну відповідь на питання, що буде з ціною газу для підприємств ТКЕ і населення з 1 квітня поточного року. За інформацією Українських Новин, прем’єр Володимир Гройсман вирішив поки не вносити ніяких змін в методику визначення ціни для цих споживачів і зберегти спецобовязки (PSO) для НАК «Нафтогаз України» щодо забезпечення їх газом. Для цього термін дії постанови №187 від 22 березня 2017 року, який закінчується 31 березня, продовжать ще на 2 місяці, а рішення про перенесення перегляду ціни на невизначений термін прийнято ще в жовтні.

Таким чином ціна газу для поставок населенню і ТКЕ до 1 червня не зміниться і залишиться на рівні 4942 грн за тисячу кубометрів, а для кінцевого споживача з урахуванням ПДВ та інших зборів — 6958 грн. Отже, не підвищиться і тариф на гарячу воду.

За інформацією агентства, відповідне рішення Кабмін може ухвалити вже на засіданні в середу, 28 березня.

Чому ціна буде збережена лише на 2 місяці?

За останні півроку Міжнародний валютний фонд відкинув мінімум 6 запропонованих владою варіантів, як уникнути підвищення ціни газу для населення. Останній, сьомий варіант, пропозицій урядом в лютому по неофіційної інформації, також не був схвалений МВФ.

Основний кредитор України продовжує наполягати на тому, щоб уряд Гройсмана слід узгодженим з ним умов перегляду ціни газу, які зафіксовані в чинній редакції постанови №187. За цих умов, як уже писали Українські Новини, ціна газу в жовтні минулого року мала піднятися на 17,6%. Уряд відмовився йти на цей крок. Зараз, з квітня ціна газу повинна піднятися вже на 30% від діючої.

Підвищення ціни газу — друге основне питання, який визначає, чи буде продовжено фінансування України з боку МВФ чи ні. Перший — це закон про антикорупційне суді.

На сьогоднішній день, відповідний законопроект, поданий Президентом уже прийнятий у першому читанні Верховною Радою. Однак це поки нічого не означає. Редакція документа повністю не схвалена МВФ. Чи не узгодженими залишаються дві основні норми; яким чином будуть відбиратися судді і як рішення антикорупційного суду можуть бути оскаржені.

У найближчі тижні в законопроект будуть вноситися правки депутатів, і саме від фінальної редакції і буде залежати відповідь МВФ.

В Адміністрації Президента кажуть, що ймовірність знайти компроміс з кредитором все-таки існує, однак не приводять аргументів на підтвердження таких надій. Мабуть у Гройсмана теж не бачать цих аргументів і не хочуть ризикувати. Адже якщо уряд підвищить ціну газу, а питання про суді не буде узгоджений, то траншу не буде все одно. У підсумку, програма з МВФ зірветься, а тарифи будуть підняті. Всі шишки полетять на голову прем’єра.

Залишитися в дурнях Гройсман не хоче, і тому буде чекати до останнього. До речі, якщо до кінця травня питання з судом не вирішиться, то можна вважати, що програма з МВФ фактично буде згорнута. Формально вона звичайно буде діяти до мату 2019 року, але кредитних коштів виділятися вже не буде. Це неофіційно підтверджують і в уряді і в Адміністрації Президента. Причин дві. Перша — влітку ніяких рішень парламент не прийме, оскільки депутати у відпустці. Друга — активна робота парламенту може початися ближче до жовтня, але за півроку до виборів МВФ утримується від кредитування, щоб не давати можливість використовувати співпрацю в політичних цілях.

Надія на диво

Якщо остаточна редакція закону про антикорупційне суді все-таки з’явиться до кінця травня і влаштує МВФ, то в уряді можуть піти на перегляд ціни газу, але за своїм варіантом. Українські Новини про нього вже писали. Подорожчання може бути на 3% поквартально протягом 1,5 років.

Чому уряд не виключає, що МВФ може погодитися на таку пропозицію? По-перше, за інформацією агентства, в МВФ ще в минулому році давали зрозуміти українській стороні, що якщо принципові питання з антикорупційного суду будуть вирішені, то узгодити газову тему буде легше. Однак з тих пір збереження такої позиції МВФ не підтверджувалося навіть неофіційно.

Другий аргумент української сторони — підвищення ціни на 30% майже на 10 млрд грн збільшить витрати на субсидії (до 80 млрд грн). З огляду на, що МВФ категорично не згоден з прийняттям закону про виведеному капіталі без визначення компенсаторів бюджетних втрат від його дії, аргумент про збільшення витрат на субсидії може в принципі зіграти певну роль. Однак це лише оптимістичні припущення. Якщо домовитися не вдасться, то поки невідомо, чи погодиться Гройсман на більше підвищення ціни.

Якщо ж питання з антикорупційним судом буде провалений, то однозначно на кредитах МВФ в рамках діючої програми, а вона закінчується в березні 2019 року, можна буде ставити хрест. Вина за зрив програми при цьому ляже на Президента, хоча він напевно буде перекладати її на Раду. В абсолютному виграші в такій ситуації залишається прем’єр Гройсман. І на цей випадок в уряді є план.

Ціна газу може знизитися

Якщо програма з МВФ зірветься вже через пару місяців, то уряд зможе переглянути рішення і по PSO і за ціною газу. Яким може бути остаточний варіант цього перегляду Українським Новинам в деталях уточнити не вдалося. Не виключено, що фінальних проектів документів на цей випадок ще немає. Однак є неофіційні підтвердження того, що будуть використані вже існуючі напрацювання, про які агентство писало. Зокрема, НАК «Нафтогаз України» може бути взагалі виключений зі схеми поставок газу населенню. Ціна газу для населення при цьому може знизитися майже на 10% (орієнтовно, на 500 грн) і фактично прем’єр навіть перевиконає свою обіцянку — не тільки не підвищить, але і знизить ціну газу. За 10 місяців до виборів такий крок суттєво поліпшить політичний рейтинг Гройсмана.

Без МВФ Україна до виборів протягне

За інформацією джерел агентства в уряді не вважають, що припинення програми з МВФ може стати будь-яким серйозним ударом для економіки або для бюджету. Мало того, за словами декількох співрозмовників видання, і перший віце-прем’єр Степан Кубів, і віце-прем’єр Володимир Кістіон дуже незадоволені якістю співпраці з кредитором. «Вони, м’яко кажучи, не дуже позитивно висловлюються про доцільність роботи з МВФ за такими умовами. Гройсман це все слухає і … напевно, робить висновки», — зауважив один зі співрозмовників. За його словами, не висловлює особливої тривоги з приводу можливого зриву програми з МВФ і міністр фінансів Олександр Данилюк.

Припинення кредитування позбавить Україну мінімум майже $ 3 млрд ($ 1,9 млрд від МВФ і $ 1 млрд від ЄС). Але Мінфін для виплат по боргах в поточному році і на початку 2019 го може виходити на зовнішні ринки запозичень, про що до речі вже не раз заявляв. Такі запозичення правда будуть дорожче. Нацбанк має достатньо резервів на цей період. А «Нафтогаз», який позбавляється прихильності до МВФ кредитів ЄБРР і Світового банку, для закупівлі газу може залучити кошти у інших кредиторів або, в крайньому випадку, вирішити проблему за рахунок арештованого в Німеччині російського газу. Хоча другий варіант, чесно кажучи, виглядає занадто оптимістичним.

Ссылка на основную публикацию