Скільки Україна буде платити за російський газ

Стокгольмський арбітражний суд зобов’язав Україну відновити закупівлі газу у Росії, але в економічному плані це рішення є прийнятним для нашої країни.

Скільки Україна буде платити за газ

У 2018 році «Нафтогаз» закупить у «Газпрому» 4-5 млрд кубічних метрів газу. Про це заявив глава українського газового монополіста Андрій Коболєв. Він зазначив, що Україна зможе купувати російський газ по «привабливою ціною», хоча і не став уточнювати її розмір, передає Hyser.

Такі обсяги закупівлі газу Стокгольмський арбітраж визначив після скасування пункту «бери або плати». Вони означають, що Україна повинна купувати 5 млрд кубометрів газу, але в разі необхідності може знизити обсяг до 4 млрд кубів.

Незважаючи на те, що текст рішення Стокгольмського арбітражного суду до сих пір ніхто не бачив і про нього відомо тільки зі слів представників «Нафтогазу» і «Газпрому», експерти припускають, що вартість російського газу дійсно буде нижче, ніж в Європі.

Зараз Україна купує європейський газ по 230-250 доларів, однак вартість газу з Росії може виявитися приблизно на 10% нижче внаслідок відсутності маржі трейдерів з ЄС і транзитного плеча. Таким чином, він буде коштувати 205-225 доларів, стверджують фахівці газового ринку.

У цьому випадку Україна дійсно отримає вигоду у вигляді економії щонайменше 100 млн доларів на рік. У той же час, купуючи газ безпосередньо у Росії, Україна втрачає можливість заробити на його реверсі через вітчизняну газотранспортну систему в країни ЄС. За підрахунками експертів, це приносило близько 26 доларів за 1 тис. Куб. м. Крім того, не зрозуміло, чи буде «Газпром» платити комісію в розмірі 13,5 долара, яку трейдери платять за вхід в вітчизняну газотранспортну систему.

Ссылка на основную публикацию