Норми газу — як влада експериментує на українцях

В Україні знову помінялися норми споживання газу для населення. Відповідну постанову затвердив Кабмін на своєму засіданні в середу, 30 січня. Цікаво, що спочатку його не було в порядку денному, а вже пізніше документ з’явився в категорії «Додаткові питання» з подачі міністра енергетики Ігоря Насалика.
Нори Газу
Згідно з постановою, в квартирах з газовою плитою і централізованим гарячим водопостачанням норма споживання складе 3,29 куб.м на людину в місяць. Ті, хто гарячої води не має (тобто, буде гріти її на газу) отримали норму в 5,39 куб.м. А для житла з газовими плитами і газовими водонагрівачами місячна норма щодо газу — 10,49 куб.м.

Нічого нового Кабмін не зробив. Він, по-суті, повернув колишні норми, які діяли з 2016 року до кінця 2018 р, поки суд не скасував прописувати їх урядову постанову.

Як уже писала «Країна», в січні багато українців раптом з подивом дізналися, що норма щодо газу зросла з 3,3 кубів до 9,8 кубів на людину. В результаті їм прийшли платіжки з майже вчетверо більшими сумами, ніж раніше, що викликало шквал обурень.

Втім, експерти кажуть, що і ці «нові старі норми» можуть незабаром скасувати, тобто, великий ризик, що платіжки за газ будуть змінюватися чи не щомісяця. Як мінімум, до того моменту, поки людина не встановить лічильник і не не платитиме за нього — тільки за фактичне споживання. До речі, тему лічильників уряд також включило останнім газове постанову — «Нафтогаз» попросили знайти кошти на установку приладів обліку.

«Країна» розбиралася кому вигідно жонглювати нормами споживання газу і коли українці отримають газові лічильники. Дивіться як правильно внести показання лічильника газу на сайті 104.

0,01 куба газу на «розігрів»

На перший погляд, нове урядова постанова практично не відрізняється від аналогічного від 2016 року, яке було скасовано за рішенням суду. Втім, невеликі відмінності все ж є. Наприклад, на якщо в постанові від 2016р фігурує норма споживання в 3,3 куб.м, то в нинішньому — 3,29 куб.м.

Фактично відміну в соту кубометра нічого не означає. За нинішнім тарифом (8,55 за кубометр) вартість такого коригування всього 85 копійок.

Насправді, як пояснив «Країні» екс-міністр ЖКГ і глава Спілки власників житла України Олексій Кучеренко, в цих дрібних поправках — вся суть газової гри Кабміну.

«Справа в тому, що уряд не може правильно порахувати реальні норми споживання газу. Їх просто немає в природі. Тому Кабін пропонував уже чотири варіанти норм, але суд все їх з легкістю відміняв — адже всі ці цифри неможливо довести. А так як в цей раз скасували норму в 3,3 куб.м, то Кабмін поставив нову цифру в 3,29 куб.м. І її точно так же легко оскаржити в суді «, — говорить Кучеренко.

«Кабмін прийняв колишню постанову з масою порушень, тому суд мав усі підстави його скасувати. Зауважте, за минулі два роки уряд цілком могло б розробити і затвердити більш життєздатний документ, але чомусь цього так і не зробив. Влада схаменулися тільки тоді, коли українцям почали масово приходити завищені платіжки і піднялася протестна хвиля «, — відзначає глава Житлового союзу України Олександр Скубченко.

Співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич розповів «Країні», що спочатку уряд урізав старі, ще радянські норми в 9,8 куб.м до 3,3 кубів на людину в місяць суто з практичних міркувань — щоб зменшити витрати на газ по субсидіях. Але ці норми обурили постачальників газу і вони почали лобіювати їх скасування, що в підсумку і вдалося зробити.

«Швидше за все, вони будуть оскаржувати в суді і остання постанова Кабміну», — вважає експерт.

За словами експерта енергоринку Валентина Землянського, реальні норми споживання, звичайно ж, не 9,8 кубів, але і не 3,3 — приблизно 5 куб.м. Але, якщо газовикам вдасться знову виграти в суді, норму знову повернуть до старих показниками — 9,8 куб.м. Це означає, що українцям нова доведеться переплачувати за газ в 3-4 рази.

Лічильники — за рахунок Коболєва

За словами Олексія Кучеренка, «експерименти» з нормами споживання газу триватимуть до тих пір, поки в Україні не буде налагоджений комерційний облік газу. Формально обов’язок облгазів встановити всім споживачам лічильники за свій рахунок прописана в законі про комерційний облік газу. Кінцевий термін масового обладнання домогосподарств приладами обліку закінчувався в кінці 2018 року. А з початку нинішнього року постачальників повинні були штрафувати за споживачів без лічильників.

Але в останньому момент час «Ч» відклали ще на три роки — до 2021 року. Це пояснювали відсутністю фінансових ресурсів у газівників. Нібито, встановлювати населенню лічильники їм просто нема за що.

Як розповів «Країні» Дмитро Марунич, в газовому тарифі на лічильники дійсно затверджені копійки — з 8,55 грн. за кубометр на ці цілі можна витрачати лише 2 копійки.

«При цьому лічильник стоїть до 4 тис. Грн. Знадобляться роки, щоб за ці копійки обладнати всі домогосподарства приладами обліку. Більш високі тарифи облгазам не затверджують», — пояснив експерт.

У свій час постачальники хотіли перекласти витрати на лічильники на гаманці споживачів. А в березні Кабмін повинен був прийняти порядок компенсації коштів тим українцям, які встановлять лічильники за свої гроші. Але цей документ в підсумку так і не затвердили.

При цьому в Україні без лічильників залишається близько 3 млн. Домогосподарств, а це 6,9 млн. Чоловік, — говорить Кучеренко.

За його словами, програма масового встановлення лічильників саботується на всіх рівнях (від облазал до уряду) навмисно — без урахування є можливість списувати величезні обсяги газу. Ціна питання, на його думку, 12 млрд. Грн. на рік.

Керівник спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябев розповів «Країні», що облгази списують газ, нібито, побутовим споживачам (за ціною для населення), а насправді частково продають його промисловим споживачам, вже за зовсім іншими тарифами.

Влада декларують, що роблять все для того, щоб українці отримали безкоштовні лічильники. В останній постанові «Нафтогазу» разом з операторами газорозподільних систем «рекомендовано забезпечити установку індивідуальних лічильників за заявками побутових споживачів». А МЕРТ повинен врахувати ці витрати у фінансовому плані НАК. Споживачі в соцмережах вже жартують — лічильники встановлюватимуть за рахунок мільйонних премій Коболєва.

Але якщо говорити серйозно, то все, що відбувається більше схоже на передвиборчий фарс, — каже Кучеренко.

«Зауважте,» Нафтогаз «навіть не зобов’язали забезпечити споживачів лічильниками, а тільки» рекомендували «, іншими словами, прем’єр-міністр переклав всю відповідальність за будинки без лічильників на Коболєва», — говорить він.

За словами Марунича, малоймовірно, що «Нафтгаз» займеться установкою лічильників в доступному для огляду майбутньому — в фінплані компанії на 2019 рік такої рядки немає, як, втім, і багатомільйонних «зайвих» сум. Крім того, незрозуміло, як ця кампанія повинна бути оформлена технічно, адже у людей немає прямих договорів з «Нафтогазом».

Ссылка на основную публикацию